sobota, 25 maja, 2024

Częstym problemem jesienią i zimą jest sucha i pękająca skóra dłoni. Jest to nie tylko estetyczny problem ale też przyczyna zaczerwienienia, szczypania i pieczenia skóry na dłoniach. W regeneracji naskórka przeszkadza ciągłe mycie rąk w detergentach mogących nasilać te dolegliwości oraz nieustanne narażenie dłoni na uszkodzenia mechaniczne. Jak przywrócić dłoniom zdrowy i piękny wygląd?

Najlepszy i najszybszy sposób na pękającą skórę rąk to regularna pielęgnacja odpowiednio dobranym kosmetykiem do rąk. Skóra na dłoniach jest cienka przez co szybko traci wodę i ulega przesuszeniu oraz zawiera mało gruczołów łojowych odpowiedzialnych za natłuszczenie naskórka i stworzenie cienkiej ochronnej warstwy lipidowej. Inne wewnętrzne czynniki powodujące przesuszenie i pękanie skóry dłoni to choroby takie jak atopowe zapalenie skóry, egzema i uczulenie na chemię domową lub biżuterie. Z kolei zewnętrzne czynniki to: niskie temperatury i wiatr, częste mycie rąk w silnych detergentach, uszkodzenia mechaniczne, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, wystawianie rąk na promieniowanie UV.

Dlaczego skóra na rękach pęka?

Zanik hydrolipidowej warstwy ochronnej na skórze rąk powoduje wysuszenie i utratę elastyczności i jędrności skóry. A niestety dłoni ciągle używamy w konsekwencji czego może pękać skóra między palcami, na zgięciach palców, na opuszkach palców i mogą pojawiać się suche, nieestetyczne skórki wokół paznokci oraz zrogowacenia skóry na dłoniach.

Jak leczyć popękane dłonie?

Najlepszy sposób na suche i popękane dłonie to profilaktyka, czyli regularna i poprawna pielęgnacja skóry rąk oraz ochrona rąk przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Osoby z tendencją do powstawania podrażnień skóry dłoni powinny używać gumowych rękawic do wszelkich prac domowych i ogrodowych, a w okresie jesienno-zimowym powinny nosić bawełniane rękawiczki, które będą stanowić barierę ochronną przed zimnem i wiatrem.

Kremy na pękającą skórę rąk

Do pielęgnacji podrażnionej skóry dłoni warto wybrać regenerujące kremy do rąk, łagodzący zaczerwienienie i pęknięcia, który jednocześnie będzie nawilżał i natłuszczał skórę. Dobry krem do rąk zawiera składniki takie jak allantoina, gliceryna, olejki roślinne, cynk, kwas hialuronowy, witamina A, E, B5, wyciągi roślinne z aloesu, drzewa herbacianego i innych roślin przyspieszających naprawę naskórka. Jeżeli suchą skórę na rękach wywołują alergie lepiej wybrać hipoalergiczny krem do rąk bez parabenów, barwników i substancji zapachowych. Ważne aby krem nakładać kilka razy dziennie, najlepiej po myciu rąk i obowiązkowo przed snem.

Kolejna kwestia to właściwa dieta bogata w produkty spożywcze będące źródłem witaminy A, E, witamin z grupy B, cynku, miedzi, magnezu oraz dobrych kwasów tłuszczowych. Jak się okazuje niedobory ważnych mikroskładników i biopierwiastków w organizmie mogą powodować osłabienie kondycji skóry i zwiększać podatność na podrażnienia. W takich sytuacjach warto sięgnąć po suplementy diety na skórę, czyli nutrikosmetyki zawierające wyżej wymienione składniki.

0 Comments

Leave a Comment