Nowoczesne wnętrza mają bez wątpienia wielu zwolenników. Wiele osób przystępujących do dekoracji swojego domu czy mieszkania stawia dziś bowiem przeważnie na tego typu rozwiązania. Prędzej czy później pojawia się jednak pewien problem: pomieszczenia urządzone w ten sposób sprawiają często wrażenie nieprzytulnych, nieprzyjaznych czy też wręcz „zimnych”. Jak zatem ocieplić nowoczesne wnętrze?
Czasy, gdy nasze domy i mieszkania wypełniały zajmujące niemalże całe ściany meble i dodatki odchodzą powoli w niepamięć. Dziś, decydując się na urządzanie pomieszczeń, stawiamy raczej na modny minimalizm, zarówno w formie, jak w i kolorach.
– Za wrażenie nowoczesnego wnętrza zwykle odpowiada zimny wystrój danego pokoju, który dopiero później, za pomocą odpowiednich farb czy dekoracji, próbujemy w jakiś sposób ocieplić – zauważa Marta Kwaśniewska z Galerii Wnętrz Iguane.
Co zatem zrobić, by tworzone przez nas przestrzenie zachowywały modny charakter, a jednocześnie by ich wygląd kojarzył się z ciepłem domowego ogniska?
Kolory, które ocieplają
Jeśli za cel postawiliśmy sobie ocieplenie ultranowoczesnego wnętrza, w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na użytych kolorach, gdyż to one w dużej mierze decydują o charakterze pomieszczenia.
Niezależnie bowiem od minimalizmu w doborze mebli, ciepłe barwy na ścianach często pozwolą nam uzyskać oczekiwany efekt przytulności.
– Borykając się z zimnymi przestrzeniami swoją uwagę powinniśmy skierować zatem w stronę brązów, beżów, tzw. kawy z mlekiem oraz generalnie barw ciepłych. Zdecydowanie powinniśmy unikać zaś stosowania czerni, bieli, szarości czy grafitów – dodaje przedstawicielka Iguane.
Ciepłe i zimne materiały
Kolejną kwestię stanowią materiały, z których wykonane zostaną poszczególne elementy naszego wnętrza.
Wybierając np. podłogę należy postawić na drewno czy też jego rysunek. W ten sposób nawet nowoczesne pomieszczenie nabierze nieco cieplejszego wyrazu. Przeciwny efekt da z kolei ułożenie posadzki z płytek.
Warto także wystrzegać się używania szkła i innych, przezroczystych materiałów, te bowiem, występując w nadmiernych ilościach, potęgują uczucie „chłodu”. Podobnie rzecz się będzie miała ze ścianami, które pokryte przypominającą beton strukturą w żaden sposób nie pomogą nam w stworzeniu przytulnej przestrzeni.
Meble i dodatki
Nie bez znaczenia pozostaje przy tym także forma mebli i poszczególnych dodatków:
– Przykładowo, decydując się na fotele i kanapę o miękkich, zaokrąglonych kształtach dużo szybciej stworzymy ciepłe i przyjazne wnętrze, niż gdybyśmy wybrali kanciaste elementy wyposażenia – podpowiada architekt wnętrz Izabela Boublej z Boublej Design.
Nie powinniśmy też unikać umiejętnego stosowania różnego rodzaju dodatków. To przecież z pozoru nieistotne poduszki, dywany, zasłony czy firanki w dużej mierze decydują o tym, jak pomieszczenia w których przebywamy, będą ostatecznie wyglądały.
Generalnie można przyjąć, że w walce z zimnymi wnętrzami stawiać należy na różnego rodzaju tkaniny, a im mniej dodatków i bardziej „sterylna” przestrzeń, tym trudniej będzie nam uzyskać zamierzony efekt.
Światło, czyli klucz do sukcesu
Niezależnie jednak od wybranych przez nas kolorów ścian, rodzajów materiałów, typów mebli i ilości dodatków, na koniec naszym największym sprzymierzeńcem okazać się może światło.
– W rzeczywistości bowiem nic nie jest w stanie stworzyć takiego klimatu w domu, jak ciepła barwa płynąca z lamp i żyrandoli. Nawet najnowocześniejsze wnętrza prezentowane przy odpowiednim oświetleniu nabierają ciepła i przytulności – mówi Marta Kwaśniewska z Iguane.
Warto pamiętać, że niezależnie od naszego gustu, większość z nas najlepiej czuje się w otoczeniu światła jak najbardziej przypominającego promienie słoneczne. Nie zawsze dobrym pomysłem będzie więc postawienie na niezwykle popularne LEDy. Należy także zwracać uwagę na to, z czego wykonane są np. klosze lamp, gdyż mogą one w znaczący sposób wpływać na ilość i jakość światła.
O tym, jak ostatecznie będą prezentowały się nasze pomieszczenia, w dużej mierze mogą decydować także… sami domownicy, gdyż klimat domu tak naprawdę tworzą jego mieszkańcy. Oprócz zaprezentowanych powyżej sposobów, najlepszym przepisem na stworzenie ciepłego wnętrza będą zatem uśmiech i życzliwość nie znikające z naszych twarzy.