Zaskórniki to zmora osób, które zmagają się z przetłuszczającą skórą. Pojawiają się w różnych miejscach twarzy. Mając tendencję do pojawiania się zmian na skórze twarzy, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację, by zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia skóry. Czym są zaskórniki i jak je dzielimy? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z zaskórnikami?
Czym są zaskórniki?
Zaskórniki to jeden z powszechniejszych problemów skórnych. Główną przyczyną ich powstawania jest nadprodukcja tłuszczu przez gruczoły łojowe i niewłaściwy proces złuszczania się naskórka. Sebum, czyli wydzielina łojowa, zatyka ujścia mieszków włosowatych, tworząc dwa rodzaje zaskórników – otwarte i zamknięte.
Zaskórniki otwarte powszechnie są nazywane wągrami. Powstają w wyniku nagromadzonego w ujściu mieszka włosowego zanieczyszczenia, które zaczynając się utleniać tworzą czarny czop. Podczas próby wyciśnięcia widzimy początek i koniec wągra, którego zawartość jest zbita i ciemniejsza na górze i żółtawa na dole. Tego typ[u zaskórniki występują głównie na nosie.
Zaskórniki zamknięte z kolei powstają, gdy wierzchnie komórki naskórka nieprawidłowo się złuszczają. Wówczas zamykają ujście mieszka włosowego, a łój nie może wydostać się na zewnątrz. W ten sposób powstaje twarda i zbita grudka, która może mieć kolor skóry lub być lekko biaława. Mogą być niestety stanem wyjściowym do tworzenia się zmian zapalnych, kiedy do gry wkroczą też bakterie. Występują głównie na policzkach lub na czole.
Nadmierne wydzielanie łoju, które jest głównym powodem powstawania zaskórników, jest spowodowane nieprawidłową dietą, predyspozycjami genetycznymi, przesuszeniem skóry, a także nieodpowiednia pielęgnacja i oczyszczanie skóry. Negatywnie na skórę wpływają także zmiany hormonalne.
Sposoby na zaskórniki
Jedną z przyczyn powstawania zaskórników jest zła pielęgnacja. Dobór nieodpowiednich kosmetyków, które zapychają pory i nie hamują nadmiernego wydzielania sebum, może prowadzić do pogłębienia problemów. Równie ważne jest prawidłowe oczyszczanie twarzy odpowiednio dobranymi kosmetykami. Mając tendencję do powstawania zaskórników, warto wybierać odpowiednie produkty kosmetyczne. Ceramidy w kosmetykach to świetny sposób, aby odpowiednio zadbać o skórę. Pomagają ją odżywić, nawilżyć i przywrócić barierę ochronną.
Zaskórniki można także leczyć w gabinetach dermatologicznych, poddając się zabiegowi mikrodembrazji. Stosowanie kwasów na skórę pomaga złuszczać naskórek i usuwać zanieczyszczenia. Skuteczną metodą jest stosowanie kosmetyków przeciwtrądzikowych.
Najważniejsze w walce z zaskórnikami jest odpowiednia i regularna pielęgnacja. Oczyszczanie twarzy, regularne peelingi, demakijaż przed snem i kremy z ceramidami pozwalają zniwelować problem zaskórników.