niedziela, 14 kwietnia, 2024

Limfa występuje w każdym organizmie, wpływa na jego wygląd i na ogólne samopoczucie. Na czym polega masaż limfatyczny i czy faktycznie działa? Sprawdź, kiedy warto się na niego zdecydować, jak przebiega i jakich efektów można się po nim spodziewać. 

Czym jest limfa i jak wpływa na nią masaż?

Limfa, czyli chłonka to płyn krążący w układzie limfatycznym, który czasem może się zbierać w naczyniach limfatycznych i prowadzić na przykład do obrzęków. Żeby zapewnić odpowiedni przepływ limfy, wykonuje się masaż limfatyczny, inaczej zwany drenażem limfatycznym. Można go wykonywać ręcznie lub skorzystać z profesjonalnej aparatury.

Drenaże limfatyczne należy wykonywać w profesjonalnych gabinetach, niezależnie od rodzaju masażu. Ciało człowieka jest bardzo delikatne, sięganie po rady z internetu lub umawianie się na masaż u kogoś, kto nie ma w tym zakresie doświadczenia i wykształcenia, może nie zadziałać lub skończyć bólem i siniakami.

Jak działa masaż limfatyczny?

Drenaże limfatyczne mogą być wykonywane manualnie lub przy wykorzystaniu odpowiedniej aparatury. Masaż ręczny polega na umiejętnym pocieraniu i uciskaniu skóry w celu pobudzenia krążenia i przepływu limfy. Jeśli wykorzystuje się urządzenie do masażu limfatycznego, czyli maszynę działającą pod ciśnieniem, to regularne ruchy urządzenia (zasysające i rozluźniające skórę), zwiększają przepływ w układzie limfatycznym pacjenta. W przeciwieństwie do manualnego masażu, wykorzystanie maszyny jest bardziej wydajne i pozwala na gwarancję równomiernego zaangażowania wszystkich masowanych komórek.

Kto powinien się zdecydować na drenaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny zalecany jest przy różnych obrzękach i opuchliznach, ale nie tylko. Pobudzanie limfy do prawidłowego przepływu może wpływać korzystnie na przykład na układ odpornościowy, poprzez zwiększenie liczby limfocytów w organizmie.

Masażu nie można przeprowadzać u osób chorujących na miażdżycę, stany nowotworowe, a także  będących w trakcie infekcji bakteryjnych i wirusowych.

0 Comments

Leave a Comment