piątek, 26 kwietnia, 2024

Każdy kto chociaż raz w życiu borykał się z problemem łupieżu pstrego wie, że jest to uciążliwe schorzenie skóry, które wymaga odpowiedniego leczenia. Powstałym zmianom skórnym bardzo często towarzyszy nieprzyjemny świąd i łuszczenie skóry. Leczenie polega na podawaniu specyfików, które działają od wewnątrz, ale podstawową formą jest stosowanie odpowiednich preparatów miejscowo – tam, gdzie na skórze występuje łupież pstry. Takim preparatem są zdecydowanie maści, polecane przez dermatologów. Co więcej, jeśli w porę zareagujemy, leczenie doustne może okazać się zbędne. Maść na łupież pstry jest więc absolutnym „must have” w przypadku tego schorzenia.

Maść na łupież pstry – kiedy stosować?

Jak już było to wcześniej wspomniane im szybszym refleksem się wykażemy, tym lepiej. Łupież pstry to choroba, którą najlepiej zwalczać od samego początku jej wystąpienia. Ma ona to do siebie, że czasem na łupież pstry maść bez recepty będzie wystarczająca, a przynajmniej znacznie zahamuje dalszy rozwój choroby. Warto jednak zaznaczyć, że maść na łupież pstry zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli choroba będzie już zaawansowana i niezbędne okaże się kompleksowe leczenie, łącznie z podawaniem środków doustnych.

Skład maści – na co zwracać uwagę?

leczenie lupiezuMaść na łupież pstry posiada przede wszystkim działanie przeciwgrzybicze. Podstawowymi składnikami są klotrimazol, ketokonazol, czy mikonazol, które pozwalają na rozprawienie się z niechcianym przeciwnikiem, jakim jest łupież pstry. Po zapoznaniu się z ewentualnymi przeciwwskazaniami stosowania, które znajdziemy w ulotce i/lub konsultacji z dermatologiem, możemy dokonać wyboru maści na łupież pstry. Maść ta powinna więc swój skład opierać na którymś z poniższych składników:

• pirytionian cynku – oprócz podstawowego działania przeciwgrzybiczego, łagodzi świąd i zaczerwienienie, a także zapobiega nawrotom choroby.
• kwas undecylenowy – oddziałuje na grzybnię i na zarodniki grzybów oraz tworzy warunki, które nie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów.
• klotrimazol – hamuje prawidłowy rozwój błony komórkowej grzyba, co uniemożliwia jego prawidłowy rozwój.
• ketokonazol – hamuje biosyntezę ergosterolu, czyli związku niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba.
• bifonazol – zatrzymuje syntezę ergosterolu, który niezbędny jest do prawidłowej budowy i działania błony komórkowej, co z kolei zaburza funkcjonowanie i uniemożliwia rozwój grzybów.

Stosowanie maści – jaka skuteczność?

W stosowaniu maści najistotniejsza jest systematyczność i regularność. Dermatolodzy polecają stosować maści 2-3 razy na dobę cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsca. Niemniej istotne jest także to, aby kontynuować kurację jeszcze po ustąpieniu objawów, w celu utrwalenia osiągniętych efektów – przynajmniej 2 tygodnie. Warto tego nie pomijać, gdyż łupież pstry ma tendencje do nawrotów. Jednoznaczną przesłanką do przerwania kuracji są ewentualne działania niepożądane, które mogą wywołać maści. Taki specyfik trzeba odstawić i zdecydować się na maść o innym składzie.

Podsumowanie

Jeśli zaobserwujemy na swojej skórze płaskie plamy w kolorze od białego do różowego i brązowego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to łupież pstry. Leczenie – maść i środki doustne mają zadziałać kompleksowo. Pamiętajmy, że jeszcze zanim udamy się do dermatologa, sami możemy już reagować. Bronią w walce z tą chorobą skóry są maści, z których wiele możemy kupić już bez recepty. Możemy je stosować zarówno leczniczo, jak i zapobiegawczo, stąd nie powinniśmy zwlekać. Należy jednak mieć na uwadze, że chociaż część z nich nie wymaga recepty lekarskiej, należy przed użyciem zapoznać się z ulotką lub poprosić o radę farmaceutę.

0 Comments

Leave a Comment