Sporo osób zmaga się z dosyć nieprzyjemnym zapachem potu. Skąd się on bierze? Najczęściej jest spowodowany przez liczne bakterie, które to żyją na naszej skórze. Pot świeży u zdrowej osoby powinien być całkowicie bezwonny. Czasami przykra woń nie tylko będzie drażniła nasz nos, ale także może świadczyć o naprawdę poważnym problemie. Co oznacza dziwny zapach potu? Pora to sprawdzić.
Kiedy występuje dziwny zapach potu?
Dziwny zapach potu może być spowodowany wieloma czynnikami. W niektórych przypadkach są to po prostu uwarunkowania genetyczne. Gdy w naszej rodzinie ktoś miał podobny problem, to być może odziedziczyliśmy po osobie tej tę przypadłość w genach.
Dziwny zapach potu występuje dosyć często u osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia. Pocenie się niewątpliwie pomaga organizmowi na pozbycie się toksyn. Te szkodliwe substancje mogą powodować dosyć nieprzyjemny zapach.
Niekiedy dziwny zapach potu może świadczyć o chorobach. Na pewno opowiedzenie lekarzowi o tego rodzaju przypadłości może pomóc lekarzowi w diagnozie.
Jak walczyć z dziwnym zapachem potu?
Walka z brzydkim zapachem potu powinna obejmować przede wszystkim zmianę higienicznych nawyków, stosowanych kosmetyków, a także diety. Gdy nasza skóra brzydko pachnie, to poza dbaniem o higienę powinniśmy unikać noszenia odzieży, która wykonana jest ze sztucznych materiałów.
Do mycia się powinno używać produktów hipoalergicznych. W ofercie kosmetyków możemy znaleźć produkty, które zmniejszają pocenie się.
W kosmetyczce/łazience osób z brzydkim zapachem potu powinno znaleźć się sporo antyperspirantów. Dermatolodzy polecają także stosowanie na pocenie dezodorantów do stóp, pudrów, czy też zasypek. Mają one zmniejszyć miejscowo wydzielanie się potu. Przy tym neutralizują dziwny zapach potu, a także działają w sposób przeciwbakteryjny.
Odpowiednią dietą dla osób z dziwnym zapachem jest dieta z niską zawartością węglowodanów. Lepiej także zrezygnować z ostrzejszych przypraw. W codziennym życiu nie należy także palić papierosów oraz pić alkoholu.
Gdy zmieniliśmy swoje przyzwyczajenia i nadal mamy problem, to warto zastanowić się nad zabiegiem. Zabieg na pot polega na ostrzykiwaniu miejsc, z których wydziela się pot toksyną botulinową. Substancja jest podana w sposób podskórny. Jak długo się utrzymuje efekt? Mniej więcej od czterech do szesnastu miesięcy.
Gabinety kosmetyczne oferują także jonoforezę. Jest to z kolei rozrywanie jonowych kanałów w potowych gruczołach przy użyciu elektrycznego prądu.
Z dziwnym zapachem potu można walczyć!