sobota, 25 maja, 2024

Jeszcze do niedawna kitesurfing był mało popularną dyscypliną sportu. Dzisiaj jest jednak po prostu modny. Dla wielu osób pływanie na desce z latawcem to nie tylko hobby, ale i styl życia. Wymaga jednak odpowiedniego ekwipunku, w tym stroju. Jaka odzież sprawdzi się w przypadku kitesurfingu?

Jak się ubrać podczas wyprawy na kite’y?

Sporo zależy oczywiście od warunków pogodowych. Nad Bałtykiem w lecie najczęściej wykorzystywane są pianki. Osoby uprawiające ten sport poza sezonem, gdy temperatury są niższe, wykorzystują często pianki półsuche z uszczelniacze kołnierzy, rękawów i nogawek. W ten sposób ograniczają ilość wody, która dostaje się do środka. Dodatkowo muszą zaopatrzyć się w odpowiednie rękawiczki, buty czy kaptury neoprenowe. Kitesurferzy na zewnątrz ubierają też szorty. W przypadku początkujących osób obowiązkowy jest też specjalnie profilowany kask i kamizelka. Buty nie są podstawą, chociaż czasem się je zakłada. Niektórzy wykorzystują ponadto specjalne czapki i okulary przeciwsłoneczne. Wszystkie te produkty znaleźć można m.in. w sklepie sportowym Decathlon.

Jaką piankę należy zakupić?

Jak już wspomniano, obowiązkowym elementem wyposażenia każdego kitesurfera jest pianka. Dobiera się ją zawsze odpowiednio do temperatury panującej w danym miejscu. Generalnie odzież do kitesurfingu podzielić można na letnią i ciepłą. Pianki letnie wykorzystywane są latem. Chronią przed słońcem, wiatrem czy chłodem. Produkowane są głównie ze stretchu, chociaż niektóre modele w okolicach klatki piersiowej mają panel gumowy. Do wyboru są pianki o różnych długościach rękawów i nogawek. Ciekawie prezentują się te z odpinanymi rękawami. Ich grubość to na ogół 2-3 mm.

Z kolei pianki ciepłe najczęściej są szyte z 5 mm płatów neoprenu. Sprawdzają się nawet przy niskich temperaturach. To pianki półsuche, które mają naprawdę szczelny zamek ograniczający ilość wody przedostającej się do środka. Są modele z dodatkowymi ochraniaczami uszczelniającymi szyję. Pianki ciepłe, jak już wspomniano, produkowane są z neoprenu, który może być powleczony stretchem lub gumą. Stretch to materiał lekki i elastyczny, który nie ogranicza ruchów. Guma z kolei daje większe uczucie ciepła, chociaż jest mniej komfortowa  w użytkowaniu.

Pianki zapinane są z przodu lub z tyłu. Te drugie gorzej chronią przed wychłodzeniem, bo przez taki zamek dodatkowo może wlewać się woda. Kombinezony zapinane z przodu są cieplejsze, ale jednocześnie trudniej jest je założyć. Ostatnio dużą popularnością cieszą się stroje podszyte materiałem antybakteryjnym, który wchłania pot i nie pozwala na powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Pianka – nie tylko czerń

Przez długi czas pianki do kitesurfingu były tylko czarne. Na szczęście te czasy odeszły już w niepamięć. Dzisiaj wybór wzorów i kolorów pianek jest naprawdę szeroki. Sporo marek wręcz stawia na intensywne barwy czy nowoczesne wzory. Wiele osób wybiera pianki kolorowe, które poprawiają widoczność w wodzie. Warto zdecydować się na model z pewnymi udogodnieniami np. kieszonką na suwak, w której schować można np. klucze. Ponadto zawsze kluczowa jest wysoka jakość wykonania.

Dlaczego właśnie kitesurfing?

Kitesurfing to sport, który nie ma długiej historii, a już zdążył zdobyć  dużą popularność. Uprawiać go mogą bowiem niemal wszyscy i nie jest wbrew pozorom zbyt trudny do nauczenia. To ze sportów uważanych za ekstremalne sport najmniej kontuzyjny i najprostszy. Trzeba być jedynie odważnym i potrafić pływać wpław. Warto też zainwestować w odpowiedni sprzęt, w tym specjalistyczną odzież. Podstawa to oczywiście dobrej jakości pianka.

0 Comments

Leave a Comment