niedziela, 14 kwietnia, 2024

Aplikacje łączą się z urządzeniami, zapewniając już nie tylko możliwości zdalnego sterowania barwą, natężeniem i temperaturą światła, ale także integrację oświetlenia z innymi systemami np. ochrony i ogrzewania. Co wywołało rewolucję i co czeka nas w przyszłości?

Po przebudzeniu naciskasz na smartfonie przycisk „poranek”, otwiera się szafa, w której zapala się światło. Z komody wysuwa się telewizor, a schody na dół już są oświetlone. W międzyczasie podnoszą się rolety. Otwarcie lodówki powoduje zapalenie lampki w cokole. Zintegrowanymi i skonfigurowanymi systemami można sterować w dowolny sposób. Kluczowym elementem systemów inteligentnego domu jest oświetlenie.

Światło jeszcze nigdy nie odgrywało tak ważnej roli w meblarstwie. Oświetlenie meblowe stało się równie ważne w domach, hotelach i biurach jak jego inne rodzaje. Rewolucja rozpoczęła się od pojawienia się na rynku technologii LED. Wtedy architekci, projektanci i użytkownicy dostrzegli wiele możliwości i korzyści. Zaczęli korzystać z różnych źródeł światła. Wcześniej ich wybór był mocno ograniczony. – LED całkowicie zmienił sytuację, oferując alternatywne rozwiązania, które wprowadziły meblarstwo w kolejny wymiar. Wymiar oświetlenia meblowego, które dziś jest nawet ważniejsze niż oświetlenie główne – uważa Philip Martin, International Product Manager Häfele, współtwórca systemu LOOX LED. – LED tchnął w meblarstwo emocje. Kolory mebli są lepiej wyeksponowane, strefy robocze przejrzyście doświetlone oczekiwanymi barwami światła i pożądanym natężeniem. Wszystkim steruje się bezprzewodowo, z poziomu aplikacji – dodaje.

Oświetlenie piątej generacji

Rola światła rośnie, ponieważ dziś każda strefa mieszkania musi być oświetlona. Ze światła korzysta się na każdym kroku. To dlatego oświetlenie stało się nie tylko ważnym aspektem w kontekście funkcjonalności, ale także głównym tematem w dyskusji o wzornictwie. – Oświetlenie dostarcza emocji, buduje atmosferę. Konkretne scenariusze i sceny dobieramy do sytuacji, w której się znajdujemy, czy do swoich potrzeb i aktualnego humoru – mówi ekspert. Oświetlenie sprzyja relaksowi, odprężeniu,

przygotowywaniu i spożywaniu posiłków, a także wielu innym rzeczom. To właśnie dlatego zajmuje coraz ważniejsze miejsce w katalogach producentów systemów meblowych, takich jak Häfele.

Co więcej, rozpoczęła się już era oświetlenia piątej generacji. – Światło stało się tak pożądane i poszukiwane przez klientów jak systemy przesuwne, podnośniki, zawiasy czy inne rozwiązania meblowe. Producenci muszą dostosowywać się do zmieniających się preferencji klientów, na bieżąco aktualizować ofertę i wzbogacać ją o nowe komponenty – zauważa Philip Martin.

Ekspert wyjaśnia, że nowa generacja oświetlenia wprowadza więcej harmonijnych, jasnych kolorów oraz szereg możliwości jak połączenie przez Bluetooth z kontrolerami zdalnymi i tradycyjnymi przełącznikami, nawet z opcją sterowania głosowego.

– Oczekujemy nowinek technologicznych łatwych i intuicyjnych w obsłudze, a nasz innowacyjny Mesh Connect System, wykorzystujący urządzenie BLE-box, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom – twierdzi. Dodaje, że najnowsze rozwiązania są kamieniem milowym na drodze rozwoju oświetlenia meblowego i nie tylko. To duży krok naprzód w postępie systemów inteligentnego domu.

Przykładem oświetlenia najnowszej generacji jest LOOX LED – system stworzony specjalnie dla meblarstwa. Sprawdza się zarówno w przypadku mebli kuchennych, jak i pokojowych, łazienkowych czy w garderobach. Oświetla przestrzenie i powierzchnie robocze, rozjaśnia szuflady, a także tworzy nastrój i dodaje klimatu. Jego główne zalety to rozbudowana możliwość konfiguracji, prostota instalacji, trzy grupy zasilania i certyfikacje. Na praktyczny i wielozadaniowy system piątej generacji (5-amperowy) składają się: nowe paski LED, diody, designerskie profile, zasilacze, przełączniki i akcesoria dodatkowe, a także – co najważniejsze – zupełnie innowacyjna technologia zdalnego sterowania, wykorzystująca łączność poprzez Bluetooth we wszystkich komponentach takich jak urządzenia mobilne, piloty i przełączniki ścienne.

Warto podkreślić, że ta unikatowa technologia pozwala montować komponenty oświetlenia bez żadnych obaw o bezpieczeństwo. – Dostarczamy rozwiązania, z którymi poradzi sobie każdy stolarz, bez pomocy osób trzecich i specjalistów od elektryki, co jest rzadkością na rynku – zauważa Philip Martin. W sporadycznych przypadkach użytkownicy radzą sobie z instalacją elementów całkowicie samodzielnie.

Systemy zintegrowane

Postęp technologiczny daje obecnie możliwość łączenia modułowych systemów oświetlenia meblowego z oświetleniem sufitowym, sprzętem AGD, a nawet – w kolejnym etapie – zintegrowania go z już istniejącymi systemami np. inteligentnego zarządzania domem, systemem ochrony, ogrzewania, wentylacji itp. Elementy różnych systemów można bezprzewodowo łączyć i integrować w jednej aplikacji takiej jak Mesh Connect.

– To świetlana przyszłość, w którą właśnie wkraczamy. Meble będą połączone z oprogramowaniem domu, hotelu czy biura. Całymi obiektami będziemy zarządzać z poziomu jednej aplikacji. Systemy zewnętrznych połączeń będą rozwijać się szybko, bez konieczności montowania dodatkowych systemów, co już jest możliwe z oświetleniem LOOX piątej generacji – mówi Philip Martin.

Oświetlenie meblowe jest dziś wartością dodaną, którą wykorzystuje się przy aranżowaniu kuchni i projektowaniu innych przestrzeni. Philip Martin przyznaje, że największą inspiracją dla stworzenia nowoczesnego LOOX LED była potrzeba dostarczenia użytkownikom intuicyjnego systemu z szeroką gamą produktów niewymagających dostępu do sieci elektrycznej. – Słyniemy z dostarczania innowacyjnych systemów, w których oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę od wielu lat. W 2008 roku zarząd Häfele podjął decyzję o połączeniu systemów meblowych z systemem oświetlenia LED – wspomina. – Od tego czasu Häfele rozwija znany dziś standard bezprzewodowych systemów oświetleniowych dostępnych na każdym rynku, na którym obecna jest marka. Istotne są przy tym wysoki standard wykonania wielofunkcyjnych produktów i ceniona na całym świecie niemiecka jakość.

Systemy takie jak LOOX5 niewątpliwie wyznaczają kierunek dalszego rozwoju oświetlenia meblowego. Designerski sposób oświetlania wszystkich przestrzeni przechodzi do porządku dziennego. Umożliwią to chociażby profile w modnych kolorach, takich jak czarny mat, srebro i stal szczotkowana. Postęp technologiczny i najnowsze trendy we wzornictwie wskazują, że coraz popularniejsze będzie oświetlenie liniowe. Na rynku są już dostępne wąskie profile kompatybilne z taśmami LED szerokości 5 mm, które pozwalają uzyskać efekt niewidocznych punktów świetlnych. Użytkownicy chcą widzieć tylko efekt, źródło światła ma być delikatne lub wręcz niewidoczne.– Homogeniczne oświetlenie staje się standardem, bez widocznych punktów LED i z wykorzystaniem certyfikowanych kontrolerów do zdalnego sterowania. Przyszłością jest również całkowita integracja różnych systemów, z których korzystamy w domu. Oświetlenie jest tu bardzo ważnym elementem – kończy Philip Martin, International Product Manager Häfele.

0 Comments

Leave a Comment

Reklama