sobota, 25 maja, 2024

Nasz mózg, to pilny uczeń, który rozwija się na przestrzeni całego swojego istnienia. Aby wszystkie jego obszary działały równie wydajnie przez wiele lat, należy je ćwiczyć poprzez wykonywanie określonych czynności. Tak jest także z pamięcią, która z wiekiem może stać się niestety zawodna. Dbałość o dobrą kondycję pamięci wpływa na ogólny stan naszego mózgu, warto więc pielęgnować tę kwestię, szczególnie kiedy przybywa nam coraz więcej lat. Jakie czynności najlepiej wpływają na rozwój pamięci?


Ćwiczenie pamięci – co robić w wolnym czasie?

Aby trenować naszą pamięć, a co za tym idzie także mózg, nie trzeba specjalnych ćwiczeń i żmudnego wkuwania. Wystarczy wolne chwile spędzić rozwiązując krzyżówki, sudoku czy łamigłówki, a nawet układając puzzle. Zajęcia te nie tylko ułatwiają szybsze zapamiętywanie, ale także pomagają polepszyć logiczne myślenie. Takie ćwiczenia wpłyną też dobrze na ogólna koncentrację, pomogą się zrelaksować i odprężyć.

Jak sen wpływa na stan naszej pamięci?

Zmęczony i przeciążony mózg nie będzie w stanie przyswajać i zapamiętywać nowych informacji. Im bardziej zmęczony organizm, tym trudniej się skoncentrować i zebrać myśli. Warto o tym pamiętać przygotowując się do ważnego sprawdzianu czy egzaminu. Wypoczęty mózg będzie w stanie szybciej kojarzyć fakty, podejść trzeźwo do sytuacji oraz zapamiętywać nowo poznane zagadnienia.

Nauka języków obcych a stan pamięci

Jednym z lepszych sposobów na dbanie o kondycję pamięci, jest nauka języków obcych. Przyswajanie zwrotów, słówek, interpretowanie mechanizmów gramatycznych, to prawdziwy trening dla mózgu. Odpowiednio zorganizowana nauka pomoże w szybszym i sprawniejszym opracowaniu technik zapamiętywania. Nauka angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ pozwala nie tylko na zapamiętywaniu elementów językowych, ale także rozumienia mowy, wykształcaniu refleksu językowego, a w efekcie swobodnego wysławiania się w języku obcym.

0 Comments

Leave a Comment