czwartek, 5 grudnia, 2024

Skóra jest największym organem w ludzkim ciele i pełni bardzo ważną funkcję. Stanowi pierwszą linię obrony przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, wirusy, grzyby, promieniowanie UV, substancje chemiczne. Chroni nasze narządy przed urazami, tworzy barierę, która zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z organizmu, bierze udział w termoregulacji i przekazuje bodźce sensoryczne. Mówiąc o skórze nie można pominąć takiego pojęcia jak mikrobiom, czyli w skrócie – wszelkie organizmy (bakterie, grzyby, roztocza) zamieszkujące jej powierzchnię. Dowiedz się więcej jaką rolę pełni mikrobiom i dlaczego jego równowaga jest tak istotna dla organizmu.

Skóra jest narządem o złożonej strukturze i pełni wiele ważnych funkcji. Jej zdrowie jest kluczowe dla dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z elementów odpowiedzialnych za zdrowie skóry jest właśnie wspomniany mikrobiom. To bardzo złożona mikroflora odpowiedzialna między innymi za ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i stanami zapalnymi skóry, podrażnieniami, negatywnym wpływem czynników środowiskowych czy alergiami skórnymi. Mikrobiom to również istotne wsparcie dla układu immunologicznego.

Co zaburza mikrobiom skóry?

Mikrobiom skóry idzie w parze z bariera hydrolipidową. Oba te elementy mają na siebie ogromny wpływ, a zatem nieszczelna bariera hydrolipidowa będzie skutkowała uszkodzonym mikrobiomem i odwrotnie. Oba te czynniki mają ogromny wpływ na kondycję i zdrowie naszej skóry. Naturalny mikrobiom uszkadzają między innymi zbyt agresywnie działające środki myjące i detergenty, płyny i środki dezynfekujące, kosmetyki zawierające w składzie alkohol, który podrażnia i wysusza skórę. A także brak ochrony przed promieniowaniem UV, intensywne kąpiele słoneczne i korzystanie z solarium, niezdrowy tryb życia, źle dobrana pielęgnacja czy też brak odpowiedniej higieny, na przykład niedokładne usuwanie makijażu i zanieczyszczeń z twarzy przed położeniem się spać. Wszystko to powoduje, że nasza skóra szybciej się wysusza, traci jędrność, jest podatna na powstawanie stanów zapalnych, podrażnień i niedoskonałości, może również produkować więcej łoju.

Jak odbudować mikrobiom skóry?

Chcąc zachować młodą, promienną i zdrową skórę na dłużej musimy zadbać o równowagę mikroflory. W tym celu kluczowa jest przede wszystkim zmiana codziennych nawyków. Zdrowa, bogata w witaminy i mikroelementy dieta, odpowiedni poziom przyjmowanych płynów, rezygnacja z używek takich jak alkohol i papierosy czy ograniczenie spożycia cukru to podstawa. Drugim filarem jest zadbanie o odpoczynek i relaks, a zatem kluczowa jest tutaj odpowiednia dawka snu, aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu, co pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu. Nie zapominajmy o dobraniu odpowiedniej pielęgnacji dla skóry. Pomocne mogą okazać się tutaj produkty pielęgnacyjne zawierające bakterie probiotyczne oraz ich lizaty. Jednym z takich produktów jest regenerujące serum Pro-bio marki Résolu.  To naturalny wegański produkt o właściwościach nawilżających i rewitalizujących skórę potwierdzonych niezależnymi badaniami. Serum zmniejsza utratę wody przez skórę o 20% i wzmacnia jej naturalną barierę hydrolipidową. Wspiera odnowę i pomaga odbudować naturalny mikrobiom skóry twarzy, szyi i dekoltu.

Mikrobiom to cała gama mikroorganizmów, które żyją na powierzchni skóry człowieka. W większości są to bakterie, ale zawiera również grzyby, wirusy i roztocza. Mikrobiom skóry jest złożonym ekosystemem, który odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, dlatego dbanie o jego równowagę jest niezmiernie istotne. Więcej na temat mikrobiomu, jego roli oraz tego, jak dbać o skórę by zachować zdrową, młodą i promienną cerę przeczytasz na blogu marki Résolu w artykule  https://myresolu.com/co-to-jest-mikrobiom-skory-i-jak-go-odbudowac/ 

0 Comments

Leave a Comment